poniedziałek, 24 Lip 2017
You are here: Home Publikacje TMZB
Publikacje TMZB PDF Drukuj Email
Wpisany przez EW   
środa, 17 lutego 2010 18:56

Staraniem członków TMZB wydano w latach 2004 - 2016 następujące pozycje:


Publikacja o TMZBPięćdziesięcioletnia działalność naszego stowarzyszenia została podsumowana publikacją zatytułowaną "50 lat Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej", którą można pobrać tu - w wersji online."Babimojszczan portret własny. XX wiek".


 Książka zawiera 380 fotografii ukazujących ludność Ziemi Babimojskiej w różnych sytuacjach życiowych - tych oficjalnych jak uroczystości  religijne,  państwowe czy rodzinne, ale też w sytuacjach mniej formalnych podczas pracy i wypoczynku. Długi przedział czasowy ukazuje przemiany obyczajowe, różnice w realiach życia codziennego, ubiorach, narzędziach pracy czy architekturze domów i zabudowań gospodarczych. Zadaniem publikacji jest też ocalenie od zapomnienia ważnych dla Regionu Kozła i Babimojszczyzny postaci oraz wydarzeń społecznych.

"Babimojszczan portret własny. XX wiek" - wersja online."Babimojszczyzna. Dziedzictwo historyczne i kulturowe"

      W kolejnej publikacji przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej prezentujemy wiele interesujących wątków z naszej historii i kultury.                             
     Zapraszamy czytelników na wędrówkę w przeszłość naszego regionu. Prezentujemy ciekawy obraz Babimojszczyzny namalowany wspomnieniami  autochtonów. Tekst „Lot w nieznane” opowiada o nieodległej, ale już popadającej w zapomnienie  historii  pułku lotniczego. Opisaliśmy też losy niezwykłych ludzi związanych z Ziemią Babimojską:  księdza Łucjana Królikowskiego - opiekuna sierot wojennych, które przeprowadził z Afryki do bezpiecznej Kanady oraz Wiesława Sautera - patrona miejskiej biblioteki.
     Znany rysownik Zbigniew Jujka dzieli się z czytelnikami sielankowym wizerunkiem powojennego Nowego Kramska. W naszej  publikacji  przypominamy również historię cechu rybackiego. Spoglądając na niepozorną Leniwą Obrę, trudno sobie wyobrazić, że przed uregulowaniem zapewniała byt rybakom z okolicznych wsi. Za  swoje zasługi dla Ojczyzny, podczas szwedzkiego „potopu”, uzyskali oni królewskie przywileje,   a ich cech kształtował  kulturę i tradycję całego społeczeństwa. Poszczególne rozdziały książki można przeczytać online w dziale "Dziedzictwo historyczne i kulturowe" na naszej stronie. Zapraszamy:)Kalendarz na rok 2012 jest plonem konkursu fotograficznego pt. "Uroki Babimojszczyzny".
Zdjęcia ilustrujące kolejne miesiące prezentują naszą Gminę w różnych porach roku.

Tu można obejrzeć cały kalendarz.


"Region Kozła. Babimojszczyzna. Dziedzictwo kulturowe"


Książka wydana przez TMZB w 2010 roku. Prezentuje sylwetki o. Leandra Kubika - bohaterskiego zakonnika pochodzącego ze Starego Kramska a także wspaniałych nauczycieli -  Franciszka Sarnowskiego, pracującego w Podmoklach Małych oraz  Marii Zientary-Malewskiej nauczającej w Nowym Kramsku. W książce przeczytamy również  o kramskiej kapeli koźlarskiej, odwiedzimy kapliczki i krzyże przydrożne Parafii Babimost. Ostatni rozdział poświęcony jest historii majątku ziemskiego w Kolesinie. Wszystkie teksty są bogato ilustrowane i zawierają wiele dotąd niepublikowanych informacji. Książkę można wypożyczyć w bibliotekach gmin Regionu Kozła oraz bibliotekach objętych egzemplarzem obowiązkowym, czyli m.in. w Bibliotece Narodowaj Bibliotece Jagiellońskiej, bibliotekach uniwersyteckich  w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi oraz w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Wydawnictwo jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Tu można zapoznać się z całą książką.<center />


"Ziemia Babimojska - kolorowanka dla dzieci"

Książeczka zawiera 8 obrazków prezentujących najciekawsze miejsca w każdej z większych miejscowości naszej gminy. Na kolejnych stronach prezentujemy: Rynek w Babimoście, port lotniczy, kościół w Podmoklach Wielkich, panoramę jeziora w Starym Kramsku, kapelę koźlarską w Nowym Kramsku, kapliczkę w Kolesinie, halę "Olimpia" oraz szkołę w Podmoklach Małych. Autorką ilustracji jest Bożena Wołek,  Koncepcja kolorowanki i opracowanie kolorystyczne to praca Eweliny Wozińskiej. Pozycja ta została wydana w ilości 600 egzemplarzy.Folder prezentujący historię, tradycje i współczesność Babimojszczyzny. Folder wydany bardzo starannie, bogato ilustrowany, liczy 62 strony.Wszystkie teksty tłumaczone są na język niemiecki i angielski. Do folderu dołączona jest mapa Gminy Babimost oraz plan miasta.
Przewodnik po ścieżce dydaktyczno-historycznej zawiera dokładny opis oraz fotografie wszystkich miejsc leżących na trasie zwiedzania. Teksty są tłumaczone na język niemiecki.
Wydano również zestaw widokówek prezentujących kilka ciekawych miejsc w naszej Gminie:


img src="/_gfx/wyd6.JPG" border="0" />


W roku 1987 przy wsparciu Lubuskiego Towarzystwa Kultury w Zielonej Górze
TMZB   wydało książeczkę "Zarys historii Banku Ludowego w Babimoście".


<center />


Poprawiony: czwartek, 30 marca 2017 07:18