poniedziałek, 24 Lip 2017
You are here: Home Wydarzenia
Wydarzenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez EW   
piątek, 19 lutego 2010 11:34

OBCHODY ŚWIĘTA 3 MAJA 2014 R.

Delegacja TMZB w osobach: Grażyna Zbieralska, Stanisław Daszkiewicz i Bernard Wołek wzięła udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w naszym kościele parafialnym. Następnie wraz z członkami innych organizacji i placówek gminnych oraz Orkiestry Dętej OSP Babimost udano się pod obelisk na Placu Kopernika. Na miejscu przedstawiciele władz miasta, Rady Miejskiej w Babimoście oraz zakładów pracy i organizacji społecznych z naszej Gminy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą   Konstytucję 3 Maja.
Sejmik TMZB

Pracę naszego stowarzyszenia za ubiegły roku podsumowaliśmy na dorocznym sejmiku, który odbył się dnia 10.04.2014 r. Przedstawiono sprawozdania merytoryczne i finansowe oraz plan pracy na rok 2014. Rok 2013 uznaliśmy za bardzo udany dla naszego stowarzyszenia, a najbardziej cieszą nas ukończenie filmu i wydanie książki. W bieżącym roku również mamy ambitne plany. Szczególnie wiele starań wymaga przygotowanie albumu "Babimojszczan portret własny". Oprócz tego zamierzamy wybrać się w rejs statkiem po Odrze oraz zorganizować zabawę andrzejkową (22.11.2014 r.) Zainteresował nas też temat emigrantów, którzy ponad 175 lat temu z naszego regionu masowo wyjechali do Australii. Szukamy informacji na ten temat. Być może będzie to kolejna zagadka naszej historii, którą uda nam się rozwiązać.

Fotorelacja ze spotkania.O bombowcu dla BUTW

Ciekawa historia lądowania na Babimojszczyźnie amerykańskiego bombowca została zaprezentowana także słuchaczom Babimojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 28.03.2014 r. członkowie TMZB: Ewelina i Zbigniew Wozińscy oraz Jarosław Doliński opowiedzieli seniorom o tym nieznanym dotąd epizodzie z naszych dziejów. Bogato ilustrowana i udokumentowana prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie. Najlepszą recenzją były liczne głosy: "Prosimy o więcej takich historii!". Występujący dziękują za życzliwy odbiór  prezentacji oraz za kwiaty i słodycze.

Spotkanie noworoczne

Tradycyjnie już w styczniu (17.01.2014 r.) odbyło się spotkanie noworoczne członków naszego stowarzyszenia. Po życzeniach i toaście przy pysznych pączkach wysłuchaliśmy ciekawych opowieści z minionych czasów. Pan Stanisław Daszkiewicz, długoletni Nadleśniczy Nadleśnictwa Babimost, wspominał pierwsze lata nadleśnictwa. Pan Bernard Radny, Burmistrz Babimostu, opowiadał o pracy społecznej przy zakładaniu gazociągów w wioskach naszej gminy w latach osiemdziesiątych XX w. Pani Maria Waligóra, Dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku, podzieliła się wspomnieniami o kontakcie jaki udało się jej nawiązać z poetą Czesławem Miłoszem. Emerytowana nauczycielka, pani Karolina Kasperska, opowiadała o swoich sukcesach w pracy z babimojską młodzieżą. Spotkanie zakończyło się rywalizacją w kręgielni. Wszystkim występującym dziękujemy za interesujące opowieści!

Na zdjęciu: Stanisław Daszkiewicz w trakcie swojej prelekcji.


Wyjazd do teatru

Członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia wybrali się 1.02.2014 r. do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze na spektakl pt. "Siostrunie". Ta znakomita komedia wprawiła wszystkich w znakomity nastrój. Przedstawienie było poprzedzone zwiedzaniem Palmiarni i kawą wśród egzotycznych roślin. To był bardzo udany wyjazd:)


Zdjęcie - Teatr Lubuski w Zielonej Górze

Historia lądowania amerykańskiego bombowca B-17
na polu nieopodal Kolesina

Zapraszamy do lektury wspomnień pilota Williama C. Sylvernala dowódcy załogi samolotu „High Tailed Lady", który wylądował na naszym terenie dnia 15.03.1945 r. Tekst jest ilustrowany archiwalnymi zdjęciami. Ten ciekawy wątek naszej przeszłości został odkryty i opracowany przez członków oraz sympatyków naszego stowarzyszenia. Historia lądowania B-17.
Odkrywamy ciekawy wątek naszej historii
- amerykański bombowiec na kolesińskim polu

Liczne grono osób zainteresowanych niedawno odkrytą historią amerykańskiego bombowca zebrało się w piątek, 22.11.2013 r. w sali konferencyjnej hali "Olimpia". Dzięki zaangażowaniu Piotra Ożoga, Jarosława Dolińskiego i Eweliny Wozińskiej udało się zdobyć wiele informacji na temat tego ciekawego wydarzenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali inscenizowanej relacji pilota samolotu ilustrowanej filmem i zdjęciami. Swoimi wspomnieniami podzielili się Łucjan Sobota i Fred Kmiotek, którzy jako nastolatkowie odwiedzili wrak i potrafili odtworzyć z pamięci wiele szczegółów. Edward Forelle opowiedział o życiu w bombardowanym Berlinie. Można też było obejrzeć części samolotu, które do dziś służą w jednym z gospodarstw w Babimoście. Niezwykle cenne są zdjęcia zrobione przez Amerykanów. Już wkrótce na naszej stronie opublikujemy pełną relację z awaryjnego lądowania samolotu B-17, które miało miejsce 15.03.1945 r. Fotorelacja ze spotkania.

Rajd z okazji otwarcia ścieżek rowerowychCzłonkowie naszego stowarzyszenia wzięli  udział w uroczystym otwarciu ścieżek rowerowych w naszej gminie. Blisko 330 rowerzystów przejechało dnia 5.10.2013 r. trasę ponad 40 km,  zatrzymując się po drodze na posiłki w Nowym Kramsku, Podmoklach Małych oraz nad jeziorem Liny. Rajd prowadzili Burmistrzowie zaprzyjaźnionych gmin Babimostu i Bad Muskau. Pamiątkowe zdjęcie uczestników wykonane zostało przed babimojskim ratuszem.

Holenderski książę na lotnisku w Babimoście

Prezentujemy ciekawe zdjęcie nadesłanie przez p. Waldemara Kotulę. Zdjęcie przedstawia powitanie księcia Wilhelma Alexandra ( obecnego Króla Niderlandów) na lotnisku w Babimoście. Jego wizyta związana była z obserwacją ćwiczenia 11 Brygady Aeromobilnej Królestwa Niderlandów, jakie odbywało się od 13 do 30 października na terenie Polski m.in. w Babimoście, a nosiło kryptonim "Gainful Sword 2003". Na zdjęciu holenderski książę podaję rękę ppłk. Waldemarowi Kotuli - szefowi polskiego zespołu łącznikowego przy brygadzie holenderskiej. Wśród witających byli m.in. płk Sławomir Kałuziński - obecnie gen.dyw. i zastępca dowódcy Sił Powietrznych RP (pierwszy od lewej), oraz ówczesny dowódca naszej jednostki – ppłk Jerzy Zbieralski (drugi od lewej).Powitanie księcia Wilhelma Aleksandra na lotnisku w Babimoście.  Powiększ

Więcej zdjęć z historii jednostki wojskowej w galerii.

Konkurs “Babimojszczyzna w Regionie Kozła”

Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej oraz biblioteka Zespołu Szkół w Babimoście dnia 3.06.2013 r. przeprowadziły wśród uczniów naszego gimnazjum konkurs z wiedzy o historii i współczesności Regionu Kozła oraz Gminy Babimost. W konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy rozegrali zacięty bój o cenne nagrody. LGD Regionu Kozła ufundowała tablet, który otrzymała zwyciężczyni konkursu - Gabriela Stroińska. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ufundował lot samolotem do Warszawy i z powrotem dla 2 osób, który wywalczyła Ewa Chybin. Trzecie miejsce zajęła Karolina Śliwińska, nagrodzona piórem wiecznym “Parker”. Wszyscy uczestnicy konkursu dobrze się przygotowali do rywalizacji i zostali obdarowani nową publikacją TMZB – książką “Babimojszczyzna. Dziedzictwo historyczne i kulturowe”. Jury w osobach – Ewelina Wozińska, płk Alfred Hajduła i Marek Kuc pogratulowało wszystkim uczestnikom dużej wiedzy na temat swojego regionu.


Nowa książka o historii Babimojszczyzny!

Spotkanie autorskie - 17.05.2013 r.

Po półtorarocznej pracy autorzy tekstów zaprezentowali nową książkę wydaną przez nasze stowarzyszenie. Tytuł "Babimojszczyzna. Dziedzictwo historyczne i kulturowe" nawiązuje do poprzedniej publikacji. Zapraszamy w niej na wędrówkę w przeszłość naszego regionu. W książce opisana została nieodległa, ale już popadająca w zapomnienie historia pułku lotniczego. Prezentujemy sylwetki niezwykłych ludzi związanych z Ziemią Babimojską: księdza Łucjana Królikowskiego - opiekuna sierot wojennych, które przeprowadził z Afryki do bezpiecznej Kanady oraz Wiesława Sautera - patrona miejskiej biblioteki. Znany rysownik Zbigniew Jujka dzieli się sielankowym wizerunkiem powojennego Nowego Kramska. Nowa legenda pięknie tłumaczy skąd wzięły się klucze w babimojskim herbie i jaka jest ich magiczna moc. Jeden z rozdziałów poświęcony jest historii cechu rybackiego który zrzeszał przed laty rybaków z okolicznych wsi. Publikacja porusza również temat autochtonów, czyli ludności rodzimej na Babimojszczyźnie. Wszystkie teksty zostały wzbogacone o liczne, często dotąd niepublikowane zdjęcia. Książkę można wypożyczać we wszystkich bibliotekach na terenie naszej gminy. Autorzy poszczególnych rozdziałów: Ewelina Wozińska, Maria Waligóra, Zbigniew Jujka, Ewa Pietrusiewicz, Wioletta Wernerowska, Dorota Paluszak i Ewa Muńko podzielili się refleksjami na poruszane w książce tematy. Wielkim zaszczytem była dla nas obecność na spotkaniu Zbigniewa Jujki oraz wnuka Wiesława Sautera - Jacka Sautera (burmistrza Bytomia Odrzańskiego). Głos zabrali również dowodzący jednostką wojskową w ostatnich latach Alfred Hajduła i Witold Sypniewski, młody pilot Piotr Ożóg, oraz Małgorzata Radna popularyzująca wiedzę o historii cechu rybackiego. W ramach promocji książki odbyły się jeszcze spotkania z Babimojskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku (29.05), byłymi żołnierzami (6.06) oraz Radnymi Rady Miejskiej i zaproszonymi gośćmi (8.06). Książkę można przeczytać w dziale "Dziedzictwo historyczne i kulturowe" na naszej stronie .

Zdjęcia ze spotkań w galerii.
Sejmik TMZB

Dnia 26.04.2013 r. odbył się Sejmik TMZB. Podsumowaliśmy na nim naszą całoroczną pracę i omówiliśmy plany na przyszłość. Zaprezentowany został też film film "Babimost. Odlotowa gmina" zrealizowany przez nasze stowarzyszenie. Wieczór zakończyliśmy rywalizacją w kręgielni.


Wizyta w Podmoklach Małych - 29.11.2012 r.

Członkowie TMZB zostali zaproszeni do szkoły w Podmoklach Małych. Jej absolwenci pod opieką p. Małgorzaty Radnej podczas bogato ilustrowanej prezentacji pokazali nam losy patrona szkoły, Franciszka Sarnowskiego. Zwiedziliśmy też izbę tradycji, a w niej ciekawe zbiory prezentujące naszą przeszłość.Dziękujemy za tę interesującą lekcję historii!

Więcej zdjęć w galerii.


Wirtualny spacer

Gminę Babimost można zwiedzić nie wychodząc z domu. Na stronie internetowej naszej gminy zamieszczono trasę

wirtualnego spaceru,

który pozwala zapoznać się z najciekawszymi miejscami Babimojszczyzny. Zapraszamy!


Piknik TMZB

W sobotnie popołudnie, 15.09.2012 r. członkowie naszego stowarzyszenia spotkali się po raz kolejny na imprezie integracyjnej. Wspaniale przyrządzony dzik, pyszne sałatki przygotowane przez wszystkie panie oraz inne smakołyki były jedną z atrakcji. Sprawdziliśmy też swoją celność w zawodach strzeleckich. Bezkonkurencyjni okazali się: Joanna Piosik - najlepsza w strzelaniu do kura i Krzysztof Piosik w strzałach do tarczy. Najmłodsi chętnie wzięli udział w zajęciach plastycznych i sportowych. Najważniejsza była jednak możliwość odpoczynku w miłym towarzystwie na łonie natury.


Więcej zdjęć w galerii.Logo Gminy Babimost

Rozstrzygnięty został konkurs na logo Gminy Babimost ogłoszony przez nasze stowarzyszenie. Komisja konkursowa z 30 propozycji nadesłanych przez 7 autorów wybrała projekt Weroniki Tysz. Autorką hasła promocyjnego "Odlotowa Gmina" jest Małgorzata Radna. Rada Miejska w Babimoście dnia 23.08.2012 r. przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia logo Gminy Babimost oraz zasad używania i wykorzystywania tego znaku. Poniżej prezentujemy oficjalne logo Gminy Babimost.


Piknik nad jeziorem w Starym Kramsku

Liczna grupa amatorów kajakarstwa wzięła udział 15.07.2012 r. w spływie po Jeziorze Wojnowskim. Choć zmienna pogoda dostarczyła wielu emocji, to wycieczka była okazją do podziwiania uroków jeziora. Po powrocie do przystani w Starym Kramsku uczestnicy imprezy skosztowali przysmaków miejscowych gospodyń oraz obejrzeli program rozrywkowo-kabaretowy. Dla wielu osób była to pierwsza okazja poznania tej pięknie położonej miejscowości.

Więcej zdjęć w galerii.
Wycieczka do Parku Mużakowskiego

W pięknej, słonecznej pogodzie członkowie TMZB wraz ze słuchaczami babimojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrali się do Parku Mużakowskiego. Jest to największy park w stylu angielskim w Polsce i w Niemczech, zajmujący 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej. Największe wrażenie zrobiły na nas niezwykle bujne rododendrony obsypane okazałymi kwiatami.Zabawa karnawałowa

14.01.2012 r. TMZB zorganizowało bardzo udaną zabawę taneczną w której brali udział członkowie stowarzyszenia oraz nasi sympatycy. Wspaniała muzyka rozbawiła wszystkich i towarzyszyła nam niemal do rana. TMZB serdecznie dziękuje fundatorom nagród: Zakładowi Swedwood, pani Małgorzacie Wojciechowskiej-Wajs, panu Jerzemu Skrzypek, pani Grażynie Zbieralskiej oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy. Poniżej prezentujemy migawki z naszej zabawy. Więcej zdjęć w galerii.
Kalendarz na rok 2012

Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej wydało kalendarz ścienny na rok 2012 pt. „Uroki Babimojszczyzny”.  Na każdy miesiąc przygotowano piękne zdjęcia prezentujące ciekawe miejsca Gminy Babimost. Autorami zdjęć są uczestnicy konkursu fotograficznego zorganizowanego przez TMZB w 2010 r. - Zbigniew Wołek, Kazimierz Furman, Wiesław Zięba, Tomasz Rybarczyk i Leszek Korcz.  Kalendarze zostały rozprowadzane bezpłatnie wśród członków i sympatyków naszego stowarzyszenia oraz wśród osób, które wzięły udział w balu karnawałowym, który odbył się 14.01.2012 r. Kalendarz został wydany dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Babimost oraz Gminy Babimost w ramach realizacji zadania publicznego. Cały kalendarz można obejrzeć w dziale "Publikacje TMZB".


Dużym zainteresowaniem cieszą się też nasze kubki, które przeznaczamy na nagrody w kolejnych konkursach.Spotkanie członków TMZB

Dnia 9.12.2011 r. członkowie naszego stowarzyszenia spotkali się, aby podsumować tegoroczną działalność oraz zaplanować kolejne przedsięwzięcia. Obejrzeliśmy też wystawę zdjęć  prezentujących naszą gminę. Wszyscy otrzymali  kalendarze na rok 2012. Na koniec rozegraliśmy turniej w kręgle w którym nagrodami były bombki pięknie pomalowane przez p. Bożenę Wołek.Spotkanie na łonie natury


17.09.2011 r., w piękne, jeszcze letnie popołudnie,  członkowie TMZB wraz z rodzinami i znajomymi spotkali się w wigwamie w Laskach Dolnych. Główną atrakcją biesiady był świetnie przyrządzony dzik oraz inne smakołyki. Dużym zainteresowaniem cieszył się  konkurs strzelecki przeprowadzony przez działaczy Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych. Dzieci brały udział w plenerze malarskim zorganizowanym przez Bożenę Wołek oraz w zawodach sportowych przygotowanych przez Stanisława Golusika.
Oto najlepsi strzelcy TMZB: 1. miejsce -  Ryszard Orłowski 2. miejsce -  Piotr Cybulski 3. miejsce -  Bernard Radny. Zwycięzcom gratulujemy! Spotkanie było jednak przede wszystkim okazją do wspólnych rozmów i korzystania z ostatnich chwil pięknej, słonecznej pogody. Do zobaczenia na następnych tak udanych imprezach! Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć w
galerii.Spotkanie z Alfredem Kicińskim

Dnia 31.07.2011 r. miało miejsce miłe spotkanie z członkiem pierwszego Zarządu TMZB - Alfredem Kicińskim.
Pan Alfred, z zawodu stomatolog, był współtwórcą naszego stowarzyszenia i pełnił w nim funkcję sekretarza.
Obecnie mieszka w Ostrowie Wielkopolskim, ale więzy rodzinne nadal łączą go z Babimostem.
Spotkanie było okazją do podzielenia się wspomnieniami oraz przekazania  licznych dokumentów z pierwszych lat działalności TMZB.

Wręczenie nagród

W niedzielę, 5.06.2011 r. mieliśmy okazję wręczyć nagrody zwycięzcom
konkursu fotograficznego "Uroki Babimojszczyzny".
Na scenie obok hali "Olimpia" nagrody odebrali:
Zbigniew Wołek - cyfrową ramkę do zdjęć,
Wiesław Zięba i Kazimierz Furman - karty pamięci oraz książki "Powstanie Wielkopolskie".

Zdjęcia można obejrzeć w dziale "Uroki Babimojszczyzny".


Konkurs historyczny

Członkowie TMZB przeprowadzili w Publicznym Gimnazjum w Babimoście konkurs z wiedzy o historii Babimojszczyzny. W zmaganiach z trudną historyczną wiedzą najlepiej poradzili sobie: Martyna Śliwa, Przemek Tysz i Marcin Janeczek. Laureaci konkursu otrzymali konsolę MP4 oraz książki o Powstaniu Wielkopolskim. Za rok kolejna edycja konkursu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy:)

Wyniki konkursu fotograficznego

Dnia 27.05.2011 r. rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny pt. "Uroki Babimojszczyzny".
Wyniki konkursu:
1. Zbigniew Wołek
2. Kazimierz Furman i Wiesław Zięba
3. Leszek Korcz i Tomasz Rybarczyk.
Nagrody zostaną wręczone podczas Dni Babimostu. Już wkrótce zaprezentujemy najlepsze zdjęcia.
Gratulujemy wszystkim autorom zdjęć!


Fotografia najwyżej oceniona przez jurorów przedstawia pięknie oświetlone jesienne drzewo przy ulicy Dworcowej.
Jego autorem jest Zbigniew Wołek. Prawa autorskie do wszystkich zdjęć należą do ich autorów i TMZB.


Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale "Uroki Babimojszczyzny".


Wycieczka do Drezna

W sobotę, 14 maja członkowie TMZB wybrali się na wycieczkę do Drezna. Zwiedziliśmy willowe Drezno, Stare i Nowe Miasto z mostem Augusta i pomnikiem "Zlotego Jeźdźca". Byliśmy na dziedzincu Zwingera - późnobarokowego kompleksu architektonicznego wzniesionego przez Augusta Mocnego, gdzie podziwialiśmy "kapielisko Nimf". Obejrzeliśmy arcydzieła malarstwa w Galerii Starych Mistrzów. Widzieliśmy wiele pięknych budowli odbudowanych po zniszczeniach wojennych. Zabytki opromienione majowym słońcem zrobiły na wszystkich uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Nasze zdjęcia można obejrzeć w dziale galerii  "Wycieczka do Drezna".

Turniej tenisa ziemnego


1.05.2011 r. na kortach CSiR w Babimoście rozegrano turniej tenisa ziemnego o puchar Prezesa TMZB. Zwyciężył Tomasz Drewniak z Babimostu, 2 miejsce zajął Damian Kociemba a 3 miejsce wywalczył Leon Dobrzański z Oleśnicy. Gratulujemy!

Sejmik TMZB

Dnia 8.04.2011 r. odbył się Sejmik Towarzystwa na którym przedstawiono sprawozdania z pracy zarządu za minioną, czteroletnią kadencję. Następnie przeprowadzono wybory prezesa oraz zarządu. Prezesem pozostała Ewelina Wozińska  a w skład zarządu weszli - Stanisław Daszkiewicz - zastępca prezesa, Sławomira Stoll-Scheer - skarbnik, Marek Kuc - sekretarz oraz członkowie zarządu - Maria Waligóra, Bożena Wołek i Stanisław Golusik. Przedstawiono również plan pracy na rok 2011.


Piosenki o Babimoście

Nowość na naszej stronie! W dziale "Muzyka" zamieściliśmy nagrania oraz teksty dwóch utworów muzycznych poświęconych Babimostowi, które pięknie zaśpiewała uczennica naszego Gimnazjum - Joanna Kupś. Zapraszamy do wysłuchania nagrań zarejestrowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście.


Spotkanie TMZB

Dnia 14.02.2011 r. odbyło się spotkanie członków Towarzystwa oraz zaproszonych gości. Na spotkaniu zaprezentowana została książka wydana ostatnio staraniem TMZB. Szczególnym gościem był pan Marian Sobkowiak z Gostynia - więziony razem z ojcem Leandrem Kubikiem w czasie II Wojny Światowej i zawdzięczający mu ocalenie. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy też wspomnień Alexandra Reygersa - syna właściciela majątku w Kolesinie. Autorzy tekstów mieli okazję zaprezentować opisywane tematy i zachęcić do lektury. Na zdjęciu powyżej uczestnicy spotkania oglądają nowe książki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy w galerii.
Książka "Region Kozła. Babimojszczyzna. Dziedzictwo kulturowe"

Nasze wydawnictwo prezentuje kilka wątków z bogatej historii Babimojszczyzny. Staraliśmy się tak dobrać tematykę, aby pokazać nieznane zagadnienia z naszych dziejów i zaprezentować sylwetki niezwykłych ludzi związanych z Ziemią Babimojską. Ludzi, którzy z wielką pasją i oddaniem pracowali, lub czynią to dziś na różnych polach – od oświaty i kultury począwszy, poprzez ofiarną posługę duszpasterską, na zaangażowaniu w działalność charytatywną skończywszy. Prezentujemy  sylwetki bohaterów walk o polskość Babimojszczyzny – ojca Leandra Kubika, nauczyciela Franciszka Sarnowskiego i poetki Marii Zentary-Malewskiej. Jeden z rozdziałów poświęcony jest historii i współczesności kramskich kapel koźlarskich – oryginalnych twórców ludowych związanych z naszym regionem. Pokazujemy też dzieje obiektów architektonicznych, które mijamy na co dzień nie zdając sobie sprawy jak bogata przeszłość wiąże się z ich istnieniem. Zarówno obiekty kultu religijnego, a więc kapliczki i krzyże Parafii Babimost, jak i dwór w Kolesinie zdradzą nam swe tajemnice. Mamy nadzieję, że lektura tej książki wzbogaci wiedzę o naszym regionie i zachęci do dalszych poszukiwań. Wydawnictwo jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Książkę można wypożyczyć w bibliotekach wszystkich gmin Regionu Kozła.


1 procent dla TMZB

Dziękujemy wszystkim osobom, które w poprzednim roku zdecydowały się przekazać 1 procent podatku naszemu stowarzyszeniu. Również w tym roku zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy popierają cele i działalność Towarzystwa, o wsparcie naszej działalności.

Jak przekazać 1% podatku na rzecz TMZB ?

W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT-38 wpisujemy: - nazwę Organizacji Pożytku Publicznego: Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej - jej numer KRS: 0000161894 i kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz tejże organizacji. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.


Nowe zdjęcia

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Kazimierza Furmana zamieszczonych
w dziele Galerii - Babimojszczyzna dziś.Uroczyste odsłonięcie tablicy

5 września 2010 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia nowej tablicy
na obelisku upamiętniającym Bohaterów Powstania Wielkopolskiego w Nowym Kramsku. Mszę Świętą odprawił i pomnik poświęcił ksiądz Józef Adamczak. Wstęgę przecięli: Marszałek Województwa Lubuskiego - Tomasz Wontor, Lubuski Kurator Oświaty - Roman Sondej, Prezes Lubuskiego Oddziału TPPW - Jerzy Przybecki, Burmistrz Babimostu - Bernard Radny i Prezes TMZB - Ewelina Wozińska. Uroczystość uświetniły Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Babimoście, salwa honorowa Bractwa Kurkowego z Babimostu oraz kapela koźlarska. W imprezie uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Babimost oraz goście.Zapraszamy do galerii.


.

7.08.2010 - Rajd rowerowy

Mała grupa członków TMZB, którzy nie wystraszyli się deszczowych chmur zwiedziła dziś Rezerwat "Laski", następnie Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz Izbę Pamiątek Regionalnych w Podmoklach Małych. Wycieczka była bardzo ciekawa a zakończyła się wspólnymi lodami "w Babimoście na moście". Uczestnicy rajdu serdecznie dziękują
p. Stanisławowi Daszkiewiczowi za oprowadzenie po Rezerwacie "Laski"
oraz pp. Elżbiecie i Grzegorzowi Ryczek za prezentację wiatraka i Izby Pamiątek Regionalnych.
Turniej tenisa ziemnego o puchar Prezesa TMZB

Dnia 28.06.2010 r. na kortach przy Hali "Olimpia" zorganizowano turniej tenisa ziemnego
o puchar Prezesa TMZB. W tym roku w turnieju wzięło udział 5 panów.

Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce - Mariusz Chybin
II miejsce - Tomasz Drewniak
III miejsce - Damian Kociemba
IV miejsce - Daniel Małycha
V miejsce - Tomasz Baer
Puchary w imieniu TMZB wręczyła Jolanta Bordulak.
Zwycięzcom gratulujemy!Sejmik TMZB

Dnia 10.06.2010 r. odbył się sejmik Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. W trakcie obrad przedstawiono sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok 2009. Omówiono dalsze plany pracy na rok 2010. Członkowie Towarzystwa obejrzeli również filmy o Babimojszczyźnie zakupione z Archiwum TVP.

<center />


Kolorowanka dla dzieci

Staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej została wydana kolorowanka dla dzieci prezentująca najciekawsze miejsca Babimojszczyzny. Wydawnictwo ma na celu propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat najbliższej okolicy. Autorką zabawnych ilustracji jest Bożena Wołek. Członkowie Zarządu TMZB wręczyli egzemplarze książeczki dzieciom w wieku od 4 do 9 lat we wszystkich przedszkolach i szkołach naszej gminy. Była to niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Wszystkie obrazki można obejrzeć a także skopiować w dziale "Kolorowanka".


<center />


<center />


Na zdjęciu autorka ilustracji, Bożena Wołek rozdaje kolorowanki uczniom klasy III a Szkoły Podstawowej w Babimoście.


"TŁUSTY PIĄTEK TMZB"

Dnia 12 lutego 2010 r. odbyło się spotkanie członków TMZB oraz zaproszonych gości. Przy ostatkowych pączkach uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji przygotowanej przez państwa Małgorzatę i Aleksandra Waberskich na temat "311 lat historii Lasek". Pan Stanisław Daszkiewicz opowiedział o pracy leśników nad uzyskiwaniem sadzonek dębów pochodzących od najstarszego dębu "Chrobry", który rośnie w Nadleśnictwie Szprotawa. Wspólnie uzgodniono plany działalności Towarzystwa na rozpoczynający się rok. Następnie w babimojskiej kręgielni przeprowadzono mini-turniej w którym zwyciężyli: Jolanta Bordulak, Jolanta Korcz i Zdzisław Krupa.


<center />

Na zdjęciu uczestnicy spotkania. Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć w galerii.KONKURS "POWSTANIE WIELKOPOLSKIE - PAMIĘTAMY"

Z inicjatywy TMZB przeprowadzono wśród uczniów ZS w Babimoście
konkurs "Powstanie Wielkopolskie - Pamiętamy".
W kategorii referatów jury przyznało:
1 miejsce - Monika Szewczyk
2. miejsce - Ewa Chybin i Katarzyna Golusik
3. miejsce - Dominika Czepiżak
W kategorii prac plastycznych - gimnazjum:
1. miejsce - Klaudia Krajs
2. miejsce - Sara Musiał
3. miejsce - Anna Dutkowiak.
W kategorii prac plastycznych - szkoła podstawowa:
1. miejsce - Anna Brzostek
2. miejsce - Eryka Waligóra
3. miejsce - Alicja Frącek
Wyróżnienia: Weronika Rychła, Szymon Kosicki, Anna Świtała. Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody zostały wręczone na apelu szkolnym dnia 15.02.2010 r.
Prace plastyczne można obejrzeć w naszej galerii.ANDRZEJKI Z TMZB
Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej zorganizowało dnia 28.11.2009 r. zabawę andrzejkową. Przy akompaniamencie zespołu "Bojan" i stołach zastawionych pysznościami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska wszyscy świetnie się bawili. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na renowację Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Nowym Kramsku. TMZB serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom.
Zdjęcia z imprezy prezentujemy w galerii.Członkowie zarządu TMZB wzięli udział otwarciu wystawy "Polska mniejszość w KZ 1939-1945 Działacze i działaczki polskich organizacji w Rzeszy Niemieckiej w obozach koncentracyjnych  Sachsenhausen i Ravensbrück" ,
które miało miejsce 25.10.2009 r. w Miejscu Pamięci i Muzeum Sachsenchausen, niedaleko Berlina. Wystawę przygotowały niemieckie organizacje polonijne.
Wśród postaci prezentowanych na ekspozycji znajdowali się nauczyciele związani z Babimojszczyzną, którzy byli więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych - Maria Zientara Malewska oraz Zofia i Franciszek Sarnowscy.
TMZB wsparło organizatorów wystawy w kompletowaniu eksponatów i reprodukcji.
Zdjęcia z tego wydarzenia w dziale "Galeria TMZB".1.08.2009 r. - Rajd rowerowy


TMZB zorganizowało wycieczkę szlakiem miejsc kultu religijnego, czyli przydrożnych krzyży i kapliczek Parafii Babimost. Historię odwiedzanych miejsc zaprezentowali uczestnikom wycieczki państwo Małgorzata i Aleksander Waberscy. W dziale "Rajd rowerowy" zamieściliśmy zdjęcia z tej udanej imprezy.

Wyniki turnieju tenisa ziemnego o puchar Prezesa TMZB
rozegranego w dniu 27.06.2009:
1. Henryk Zduński - Zbąszynek
2. Huber Cichy - Zbąszynek
3. Wojciech Guśniewski - Międzyrzecz
4. Mariusz Chybin - Babimost
5. Tomasz Baer - Babimost
6. Marcin Kluj - Zbąszynek
7. Marian Lewandowski - Zbąszynek
8. Zbigniew Chruścielski - Sulechów
9. Damian Kociemba - Babimost
10. Tomasz Drewniak - Babimost
11. Tomasz Schuster - Babimost
Gratulujemy!!!

Konkurs plastyczny "Legendy Babimojszczyzny"Z inicjatywy TMZB przeprowadzono w maju br. wśród wszystkich uczniów
klas IV-VI naszej gminy konkurs plastyczny na ilustrację
do wybranej legendy związanej z Babimojszczyzną.
Do konkursu zgłoszono 72 prace spośród których wyłoniono zwycięzców.
Uczniowie nagrodzeni:
1. Klaudia Domka i Katarzyna Sielska
2. Klaudia Malajka i Kamil Modrzyk
3. Alina Kałuża, Szymon Kosarzycki i Paweł Radny

Wyróżnienia:
Jagoda Michulic, Kinga Pietrusiewicz, Natalia Tomczyk, Sandra Kubik,
Joanna Kup¶, Anna Hałuszczak, Małgorzata Heppel,Agnieszka Gęstwa,
Martyna Śliwa, Weronika Materna, Monika Sobolewska
GRATULUJEMY!!!
Dnia 6.06. 2009r. zostały wręczone nagrody i wyróżnienia.
Zapraszamy do naszej galerii.

16.05.2009 r.- Spływ ekologicznyUczestnicy spływu. Powiększ


16.05.2009 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej wzięli udział w kajakarskim spływie ekologicznym zorganizowanym z inicjatywy Lubuskiego Klubu Turystycznego "Agroś" z Kargowej. Spływ miał na celu sprzątnięcie śmieci zalegających w trzcinach porastających brzegi rzeki Gniła Obra na odcinku od Babimostu do Jeziora Wojnowskiego. Mimo deszczu i chłodu ponad trzydziestoosobowa grupa stawiła się przy Skwerze Muzyków Ludowych wyposażona w specjalne rękawice i worki na odpady zakupione przez Urząd Miejski w Babimoście.
Niesprzyjająca pogoda wymusiła zmianę planów i rozpoczęto od wspólnego grilla. Kiedy ustał ulewny deszcz uczestnicy wyprawy ruszyli do walki ze śmieciami. Worki szybko zapełniły niezliczone butelki, zagubione przez kogoś buty, piłki, zabawki oraz niezidentyfikowane przedmioty z tworzyw sztucznych.
Nagromadzenie odpadów widoczne było szczególnie na stanowiskach wędkarskich. Kajaki aż uginały się pod ciężarem zebranych "skarbów", a rzeka z chwili na chwilę odzyskiwała swoje naturalne piękno. Kajakarze odkrywali ciekawe zakątki, siedliska ptaków wodnych i kwitnące pięknie o tej porze roku kosaćce. Pomysł wspólnego odkrywania uroków Babimojszczyzny z perspektywy nurtu rzeki bardzo spodobał się członkom TMZB i już planowana jest kolejna wyprawa. Oby zwolennicy kajakarstwa przemierzaj±cy nasze wody mogli podziwiać piękno Babimojszczyzny nie skażone ludzką bezmyślnością. Uczestnikom spływu nowe, piękne kajaki udostępniła nieodpłatnie firma "Kargus" z Kargowej.

Poprawiony: środa, 16 listopada 2016 05:17